۰

اجزای تشکیل دهنده آسانسور

آذر پرتو

سیستم حرکتی از اجزای اصلی تشکیل دهنده آسانسور سیستم حرکتی است که شامل موتورهای گیربکس است. آسانسور ۱ بهترین موتورها را از برترین تولیدکنندگان آسانسور تهیه کرده که در اختیار شما قرار خواهد داد. موتورهای که ساخت کشورهای اروپایی چون ایتالیا و آلمان است. کابین کابین نیز یکی دیگر از اجزای آسانسور است که دارای در است و اشخاص یا بار درون کابین گذاشته خواهند شد و کنترل حرکت کابین از درون توسط اشخاص صورت خواهد گرفت. تزئین هر کابین طبق نوع آسانسور متفاوت است و ممکن است از جنس ورقه های رنگی کوره ای، فرومیکا، استیل و یا شیشه باشد. تابلوفرمان ریل های آسانسور دارای جنس سختی هستند که به وسیله ریل ها وزنه تعادل و کابین کنترل و هدایت خواهد شد. اتصالات آسانسور باید نیروهای که بر اثر ترمز یا پیچ به وجود خواهد آمد را تحمل کند. سیم بکسل سیم بکسل مجموعه ای از تارهای فولادی پیچیده شده است و وظیفه منتقل کردن انرژی موتور گیربکس برای به حرکت درآوردن کابین را بر عهده دارد.

علاوه بر عملکرد گفته شده فلایول برای توقف نرم و کنترل قسمت گشتاور مادون نیز کاربرد دارد. درزبان درزبان یا فلکه اصلی، سیم بکسل ها را خواهند کشید یا به عبارتی سیم بکسل ها در داخل درزبان قرار گرفته و با چرخیدن حرکت خواهند کرد که موجب حرکت کردن سیم بکسل خواهد شد.از دیگر اجزا و قطعات آسانسور باید به گاورنر، کابین، درها، ریل ها، کفشک ها، کابل متحرک، ضربه گیر، مگنت دربازکن، باکس ریویزیون، فن، اتصالات و غیره اشاره کرد. اجزای کلی یک دستگاه آسانسور همه اجزای آسانسور شامل موارد زیر است. موتور موتور برقی چندفازه که قدرتش بالای ۵/۳ وات است و نوع دیگر موتور، موتورهای dc است که قبلا کاربرد زیادی داشته است. موتور وظظیفه حمل اشخاص را بر عهده دارد یعنی موتور وزنه و کابین را به هم بسته است.


ترمز سیستم ترمز متشکل از سیم پیچ، بازو، لنت و هسته است. سیستم ترمز روی موتور قرار دارد و زمانی ترمز آزاد خواهد شد آسانسور به حرکت در خواهد آمد. دربازکن خودکار آسانسورها دارای دو نوع در، در لولایی و خودکار ( در انواع مختلف ) هستند. درهای لولایی یا معمولی به وسیله سیم پیچ و هسته روی کابین اجرا خواهند شد و در آسانسور را باز خواهند کرد. زمان حرکت ولتاژ وارده به سیم پیچ باعث جمع کردن بازوی کمان آسانسور شده و در نتیجه با بازوها برخورد نخواهد کرد. در آسانسورهای دارای درهای خودکار یا اتوماتیک باز شدن و بسته شدن در به وسیله موتور برقی صورت خواهد گرفت. ریویزیون سیستمی که به سرویسکار و تعمیرکار ربط دارد یعنی در زمان شستی ها کار نکند و فقط بتوان از رو کابین را کنترل کرد و سیستم های که دارای دو شستی هستند حرکات عمودی را بر عهده دارند. ریویزیون باعث سرعت کم آسانسور در زمان سرویس و تعمیر برای امنیت بیشتر سرویسکار خواهد بود. ریوزیون برای تعیمر درون چاهک، عوض کردن سیم کشی، سنسورها و غیره کاربرد دارد.

سیم بکسل تعداد سیم بکسل ها با توجه به نوع، سنگینی کابین و قطر کابین مورد استفاده قرار خواهد گرفت. اگر بیش از حد از سیم بکسل استفاده کرد اصطکاک زیادی به وجود خواهد آمد اما سبب خوردگی نخواهد شد. تراول کابل تراول کابل یک کابل وصل شده به تابلوفرمان و زیر کابین است و وظیفه ایجاد ارتباط میان کابین و مدار را بر عهده دارد. هر چه تراول کابل کمتر باشد هزینه نصب کمتر خواهد شد. اما توجه داشته باشید که کم شدن تراول کابل ( کمتر از ۱۲ رشته ) سبب گره خوردن تراول کابل خواهد شد. در درون تراول کابل از نخ نایلونی استفاده شده که موجب استقامت و بیشتر شدن عمر تراول کابل خواهد شد.

آذر پرتو
تمامی حقوق این سایت متعلق به آذر پرتو می باشد